0

لتراست: تاریخچه‌ای از حرف برگردان‌‌ها

دسته بندی ها : weblog 12 خرداد 1398 مهدی روندی 398 بازدید
letraset

لتراست یک جایگزین قرن بیست و یکمی برای تایپ بود. این برگه‌های حرف برگردان‌ شامل مجموعه‌ای از حروف الفبای از پیش چاپ شده بود که جهت تایپ مورد استفاده قرار می‌گرفت.

اکثر این برگه‌ها با فونت‌های مرسوم آن زمان و با سایزهای پرکاربرد تولید می‌شدند؛ امروزه نیز در پوینت سایز‌های فونت در دسترس هستند؛ این حروف به راحتی قابل انتقال به روی کاغذ و یا هر سطح صاف دیگری بودند. این وسیله جایگزینی برای Photo Type Setting در سال 1950 شد. نتیجه آن بدون نیاز به مهارت با بهترین کیفیت‌های چاپ در آن زمان برابری می‌کرد.

قبل از تصویر برگردان‌ها و رایانه‌های شخصی، Instant Transfer Lettering کاربرد داشتند، در سال 1957 یک فرآیند کاملاً جدید برای رسیدن به نتایج مشابه چاپ پا به عرصۀ ظهور نهاد که هیچ نیازی به آب جهت چاپ نداشت و عملیات چاپ در آنها تنها با فشار روی هر حرف و با استفاده از مداد و یا خودکار امکان پذیر بود. پس از تحقیقات گسترده و توسعه در فرآیند چاپ خشک “جدید”، در سال 1960 یک کارخانه ساخت و ساز پیچیده با امکانات بسیار گسترده برای تولید جوهر و چسب‌های این برگه‌های حرف برگردان‌ شروع به فعالیت کرد.

این محصول جدید با نام Instant Transfer Lettering نامگذاری و برای بازار شمال آمریکا شروع به عرضه برگه‌های حرف برگردان کرد و برای اولین بار نیز در آنجا معرفی شد. برگه‌های لتراست از مجموعه 2000 کاراکتری حروف تشکیل شده و تنها یک‌بار قابل استفاده بودند.

در سال 1963، برگه‌های حرف برگردان لتراست به اصلی ترین محصول شرکت لتراست تبدیل و به بیش از 70 کشور صادر می‌گردید. با افزایش سریع استفاده از برگه‌های لتراست در دهه‌های 1960 و 1970 شرکت لتراست را بدون رقیب می‌کرد که توانسته بود با تکنولوژی جدید خود، تجارت سودآور صادرات به سراسر جهان را انجام دهد، این موضوع شروع یک انقلاب در تایپوگرافی نیز بود که به واسطه آن هر کسی می‌توانست توسط تایپ‌فیس‌های نمایشی تایپوگرافی کند.

در سال 1959 با ورود این برگه‌ها به عرصه مارکتینگ، صنعت تبلیغات دچار تغییر و تحول گسترده‌ای گردید؛ کشور ایران نیز یکی از مصرف کنندگان این برگه‌ها شد و شرکت لتراست با سفارش به طراحان بزرگ تایپ‌فیس عربی و فارسی همچون حسین عبدالله زاده حقیقی و … این صنعت را در کشور ما و خاورمیانه بسیار پر مصرف و کاربردی می‌کرد.

 

letraset01

letraset02

منبع: وبسایت imagetransfers

مهدی روندی
مهدی روندی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان فونت‌ها

با عضویت در خبرنامه ویژه فونت‌ها از آخرین جشنواره‌های سایت باخبر شوید!